Юридична пенсійна консультація

Задайте своє запитання, натиснувши кнопку нижче

Задайте своє запитання, заповнивши поля нижче

Будь ласка, введіть Ваше ім'я
Будь ласка, введіть Ваш номер телефону
Будь ласка, введіть Ваш email SUPER_SIMPLE_FEEDBACK_VALID_ERRORS_EMAIL
Будь ласка, напишіть своє запитання

Відповідно до положень Цивільного кодексу України спадкування - це перехід прав та обов'язків від померлої фізичної особи до інших осіб. Сукупність прав і обов'язків називають спадщиною, померлу особу - спадкодавцем, а осіб, до яких переходить спадок, - спадкоємцями. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Спадкування може бути двох видів:

1) За заповітом;

2) За законом.

При цьому, цивільне законодавство закріплює пріоритет заповіту над спадкуванням за законом. В силу статті 1 223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Заповіт - це особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин. Крім того, заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування.

У той же час слід зазначити, що заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині (малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатні вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них при спадкуванні за законом (обов'язкова частка). Чинність заповіту щодо осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, встановлюється на час відкриття спадщини.

Таким чином, якщо особою було складено заповіт, то в питанні успадкування будуть перш за все враховуватися особи, які в ньому вказані.

А щодо спадкоємців за законом, то якщо особа не склала заповіт або якщо частина спадщини не охоплена заповітом, буде відбуватися спадкування за законом. Законодавство передбачає кілька черг спадкоємців за законом:

1) діти спадкодавця, у тому числі ті, які зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки;

2) рідні брати та сестри спадкодавця, його бабуся, дідусь як з боку батька, так і з боку матері;

3) рідні дядько та тітка спадкодавця;

4) особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як 5 років до часу відкриття спадщини;

5) інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення (ступінь споріднення визначається числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця, при цьому народження спадкодавця в це число не входить) включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Також в 5 чергу включаються утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї.

Отже, згідно з описаною Вами ситуацією, спадкоємцями після відкриття спадщини будуть особи, зазначені в заповіті, а у випадках, описаних вище, - спадкоємці за законом, які стосуються відповідної черги.