Юридична пенсійна консультація

Задайте своє запитання, натиснувши кнопку нижче

Задайте своє запитання, заповнивши поля нижче

Будь ласка, введіть Ваше ім'я
Будь ласка, введіть Ваш номер телефону
Будь ласка, введіть Ваш email SUPER_SIMPLE_FEEDBACK_VALID_ERRORS_EMAIL
Будь ласка, напишіть своє запитання

Законом України “Про загальнообов’язкове пенсійне страхування”, нормативно – правовими актами, а також міжнародними договорами про пенсійне забезпечення передбачено призначення та виплата пенсії громадянам України, які проживають за межами країни.

Також важливо знати, що згідно зі статтею 51 Закону при виїзді на постійне місце проживання до іншої держави, пенсіонеру виплачується пенсія за шість місяців наперед перед від’їздом, починаючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем проживання.

Які документи необхідно надати до органів Пенсійного фонду?

  1. Заяву.
  2. Копію закордонного паспорта з відміткою про виїзд на постійне місце проживання.
  3. Талон про зняття з місця реєстрації в Україні.

Міжнародні договори, які укладені між Україною та іншими державами про пенсійне забезпечення діляться на два види:

1. За територіальним принципом.

Тобто договір, згідно з яким виплату пенсії здійснює держава, на території якої проживає пенсіонер.

2. За пропорційним принципом.

Держава, з якою укладено договір за пропорційним принципом, призначає та виплачує пенсію за відповідний трудовий стаж, зароблений на території цих держав.

Важливо! Міжнародні договори, які укладені з різними країнами мають свої особливості в частині нарахування та виплати пенсій.

Список країн – партнерів, з якими Україна уклала договори про пенсійне забезпечення:

За територіальною ознакою За пропорційною ознакою
Російська Федерація Латвія
Вірменія Литва
Азербайджан Естонія
Республіка Білорусь Болгарія
Казахстан Іспанія
Киргизстан Португалія
Молдова Польща
Таджикистан Чехія
Туркменістан Словаччина
Узбекистан  
Угорщина  
Румунія  
Монголія  
Грузія  

Для прикладу № 1: договір укладено з Чехією (договір набрав чинності з 01. 04. 2003 року), в цьому випадку людині, яка переїхала на постійне місце проживання до 01. 04. 2003 року увесь стаж, в тому числі зароблений на території України буде вважатися таким, який був зароблений в Чехії. У разі, коли людина працювала в Чехії певний період часу до 01. 04. 2003 р., але проживає в Україні, увесь період роботи в Чехії зараховується до стажу в Україні.

Аналогічна ситуація згідно укладених договорах зі Словаччиною (договір набрав чинності з 31. 12. 2001 року).

Для прикладу № 2: договір укладено з Португалією (договір набрав чинності з 01. 03. 2012 року), в цьому випадку пенсія буде нараховуватися та виплачуватися пропорційно відпрацьованому часу на території України за законами України, а решту періоду роботи у Португалії згідно з португальськими законами. Фінансування української пенсії буде здійснювати наша країна банківським переказом у Португалію – на особистий валютний рахунок в банку, а період роботи в Португалії буде фінансуватися за законами Португалії.

Укладені договори за пропорційним принципом дають право громадянину України, який пропрацював певний час за кордоном і має необхідний стаж, живучи в Україні, отримувати щомісячну українську пенсію та додаткову пенсію від країни – партнера.

Слід мати на увазі, що Пенсійним Фондом України гарантується виплата пенсій за інвалідністю, що настала у зв*язку з каліцтвом чи захворюванням внаслідок Чорнобильської катастрофи, в разі виїзду такого пенсіонера на постійне місце проживання за кордон в будь-яку країну, незалежно від наявності двостороннього договору про пенсійне забезпечення.

Період роботи в Росії в районах Крайньої Півночі або прирівняних до них районів до 01. 01. 1991 року зараховується до стажу на пільгових умовах, згідно з тимчасовим договором між Україною та Росією від 15. 01. 1993 року.

Питання осучаснення пенсій, які виплачує Україна згідно з міжнародними договорами буде проводитися автоматично.
Україна веде роботу з розширення діяльності з укладання міжнародних договорів з пенсійного забезпечення своїх громадян з Ізраїлем, Німеччиною, Грецією, Туреччиною, Аргентиною, Бразилією, Сербією, Чорногорією, Люксембург.

Що стосується іноземців, які проживають в Україні (або працювали в Україні), то необхідно відзначити, що Україна виконує свої зобов’язання стосовно них. Вони отримують щомісячну пенсію в рідній країні та щокварталу – від України.