Юридична пенсійна консультація

Задайте своє запитання, натиснувши кнопку нижче

Задайте своє запитання, заповнивши поля нижче

Будь ласка, введіть Ваше ім'я
Будь ласка, введіть Ваш номер телефону
Будь ласка, введіть Ваш email SUPER_SIMPLE_FEEDBACK_VALID_ERRORS_EMAIL
Будь ласка, напишіть своє запитання
Перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам

В Україні, кожен громадянин пенсійного віку має право звернутися за оформленням або перерахунком державного пенсійного забезпечення. Однак в процесі реалізації цього права все частіше виникають складнощі. Людині, яка далека від юриспруденції дуже складно впоратися самостійно з розв’язанням таких питань. Більш того, існує ймовірність того, що, не знаючи тонкощів процедури й нормативного регулювання, ви просто не візьмете до уваги нюанси, які в підсумку призведуть до отримання виплат у неповному обсязі.

Саме тому потрібен юрист з пенсійних питань. Наша компанія “Юридичні партнери” завжди рада допомогти.

З 1 квітня 2019 року розпочався черговий етап пенсійної реформи. Виходячи з алгоритму формули, що враховує показник середньої заробітної плати та рівень інфляції проводиться перерахунок пенсії пенсіонерам, що працюють. Відповідно до абзацу 5 частини 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне державне пенсійне страхування” перерахунок проводиться в автоматичному режимі раз у два роки.

Хто потрапляє під автоматичний перерахунок пенсій?

Перерахунок пенсій з 1 квітня 2019 року передбачено двом категоріям пенсіонерів й саме їм проводиться два види розрахунку.

Перша категорія – люди, які продовжують працювати та мають повних 24 місяці страхового стажу з моменту попереднього перерахунку або призначення незалежно від перерви в роботі. В цьому випадку люди мають право на проведення перерахунку пенсії на умовах: з урахуванням набутого страхового стажу після призначення пенсії та заробітної плати, з якої призначено пенсію, або з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, набутих після призначення пенсій.

Важливо! При невисокій заробітній платі пенсіонерів, що працюють, для уникнення негативного впливу на підсумкову суму, необхідно вибирати більш вигідний спосіб перерахунку: розрахунок за стажем та зарплатою або тільки за стажем.

Друга категорія – пенсіонери, які після призначення або перерахунку пенсії не мають 24 місяці страхового стажу та з дня звернення за призначенням пенсії минуло два роки. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням: набутого страхового стажу після призначення пенсії та заробітної плати, з якої призначено пенсію.

Приклад. Пенсію призначено у 2016 році, чоловік звільнився, пропрацювавши 6 місяців. В цьому випадку необхідно: дорахувати відпрацьований стаж, провести перерахунок тільки за страховим стажем.

Коли проводиться перерахунок пенсій за заявою

Якщо пенсіонер не придбав право на автоматичний перерахунок пенсії, перерахунок можна зробити на підставі заяви:

  • з першого числа місяця, при зверненні пенсіонера із заявою про перерахунок пенсії, якщо заяву подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15 числа;
  • якщо пенсіонер не звернувся з відповідною заявою, перерахунок пенсії буде проведено з 1 квітня наступного року в автоматичному режимі.

Доплата за стаж

Згідно з чинним законодавством, за кожний повний рік страхового стажу пенсія за віком збільшується на 1% від розміру основної пенсії, але не більше розміру мінімальної пенсії за віком: чоловікам понад 35 років стажу і жінкам понад 30 років стажу. Мінімальний розмір пенсії за віком для осіб, які втратили працездатність встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму.

Ключові моменти

  1. Прожитковий мінімум при розрахунку доплати за стаж пенсіонерам, що працюють й місце роботи не змінювали, залишається без змін в залежності від періодичного зростання прожиткового мінімуму. Застосовується прожитковий мінімум, зафіксований на 1 вересня 2015 в сумі 1074 гривні.
  2. При зміні місця роботи, після призначення пенсії, наприклад жовтень 2017 року, прожитковий мінімум при розрахунку доплати за понаднормовий стаж фіксується станом на 2017-й рік.
  3. У разі, коли пенсіонер, що працює звільняється і приносить до Пенсійного фонду довідку про звільнення, доплата за понаднормовий стаж розраховується виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого на дату звернення. Доплата за понаднормовий стаж змінюється відповідно до прожиткового мінімуму вже, як для пенсіонера, що не працює.

Як збільшаться пенсії

При розрахунку пенсій використовують середню заробітну плату (на теперішній час вона – 3764 гривень), яку співвідносять з зарплатою конкретного пенсіонера і його страхового стажу за спеціальною формулою. Таким чином, сума збільшення пенсії індивідуальна для кожної людини.

Розраховувати на вищу суму доплати за понаднормовий стаж можуть пенсіонери, які вийшли на пенсію до жовтня 2011 року та не звертались за перерахунком. В цьому випадку надбавка за понаднормативний стаж розраховується наступним чином: для жінок – понад 20 років, для чоловіків – 25 років. Таким чином, пенсіонеру з 40 річним стажем, буде включений наднормативний стаж не 5, а 15 років.