Юридична пенсійна консультація

Задайте своє запитання, натиснувши кнопку нижче

Задайте своє запитання, заповнивши поля нижче

Будь ласка, введіть Ваше ім'я
Будь ласка, введіть Ваш номер телефону
Будь ласка, введіть Ваш email SUPER_SIMPLE_FEEDBACK_VALID_ERRORS_EMAIL
Будь ласка, напишіть своє запитання

Виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

  • якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
  • у разі смерті пенсіонера;
  • у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
  • в інших випадках, передбачених законом.

Така норма всановлена статтею 49 Закону України «Про щвгвльнообовязкове дердавне пенсійне страхування.
Достовірність (validity, adequacy) — властивість інформації бути правильно сприйнятою, ймовірність відсутності помилок, безсумнівна вірність наведених відомостей, які сприймає людина. Отже недостовірність відомостей є оціночно-порівняльним поняттям, що означає невідповідність похідних відомостей первісним.
Оцінка достовірності інформації - це процес встановлення ступеня відповідності нашого знання про об'єкт (в рамках прийнятих при вирішенні завдань інформаційних моделей) реального стану об'єкта, тобто визначення ступеня адекватності уявлень реальному стану оригінал-об'єкта (предмета, явища).
Складність процесу оцінки достовірності інформації полягає в тому, що необхідно оцінити інформацію в цілому таким чином, щоб вірогідність опису (або недостовірність) малозначущих параметрів не опинилася прикриттям (приховуванням) дійсного стану об'єкта, а то і цілеспрямованої дезінформацією, спрямованої на спотворення правильного сприйняття даного об'єкта .
Інформаційне забезпечення оцінювача відіграє важливу роль у визначенні вартості майна. Можливість оперативного доступу оцінювача до достовірних і всеосяжним баз даних по операціях на ринку нерухомості з об'єктами, аналогічними оцінюваному об'єкту, дозволяє звести неминучу похибку у визначенні вартості до мінімальної величини .
Крім того, обов'язковий огляд оцінювачем об'єкта оцінки з метою отримання про нього достовірної інформації є невід'ємним етапом процесу оцінки. Всі існуючі на сьогоднішній день стандарти в галузі оцінки, а також Кодекс професійної етики оцінювача зобов'язують його особисто призвести огляд оцінюваного майна.
"Якщо оцінювач не проводить особистий огляд оцінюваного обладнання, то він повинен зазначити це у своєму звіті; при цьому очікувана точність в оцінці знижується приблизно в два рази, тобто розкид кінцевих результатів може скласти не покладені 10%, а всі 20. Етап збору інформації є одним з найбільш критичних, і слід вжити все можливе, щоб всі необхідні дані були отримані на цьому етапі. Якщо детальна інформація не буває задокументована під час фізичного огляду, то, коли настає етап оцінки, специфікації окремих одиниць забуваються, що може призвести до помилок при виведенні висновку про вартість.
Спектр рівнів достовірності інформації дуже широкий: від повної достовірності до повної недостовірності тих чи інших інформаційних матеріалів, наявних у розпорядженні користувача.
Разом з тим оцінка достовірності схильна до значного впливу суб'єктивних факторів (особистісних і групових), що роблять істотний вплив на оцінку достовірності інформації.
Важливо вміти оцінювати достовірність опису об'єкта в цілому, принципову можливість його існування в кордонах, заданих наявним інформаційним описом (навіть у тих випадках, коли окремі елементи опису об'єкта задані з тією чи іншою похибкою), що містяться в інформації, яка описує об'єкт і наявної в розпорядженні користувача .
Таким чином, процес встановлення достовірності-недостоірності інформації є багатоступеневим складним процесом, що означає що недостовірною інформацію може визнати лише спеціально уповноважений субєкт, такий як експерт.
Саме тому, Пенсійний фонд самостійно не може прийнтяи рішення про припинення виплати пенсії з цієї підстави грунтуючись лише на власні міркування і переконання.
Підстава припинення виплати пенсії внаслідок смерті пенсіонера може бути застована лише у випадках наявності в органі Пенсійного фонду свідоцтва про смерть особи або рішення суду про визнання пенсіонера померлим.
У тих випадках, коли Пенсійним фондом щомісячно нараховуються пенсійні виплати, однак пенсіонером вони не отримуються протягом 6 місцв підряд Пенсійний фонд має право тимчасо припинити виплату пенсії,
Іншими випадками передбаченими законом є, зокрема, волевиявлення особи – песіонера.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Статтею 19 Основного закону визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зазначені норми фактично закладають принцип для громадян «дозволено все що прямо не заборонено законом».
Таким чином, особа має право на отримання пенсії, а не обов’язок вчиняти такі дії і одночасно не встановлюють заборони її не отримувати.
Відповідно до пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» відсоток, на який було зменшено розмір пенсії, також може бути переглянуто з урахуванням відповідної кількості повних місяців страхового стажу, якщо особа після досягнення віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, продовжує працювати і відмовилася від отримання пенсії.
Пунктом д) ст. 21 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» пенсіонерам, крім осіб, зазначених у пункті "в" цієї статті, які мають стаж роботи, передбачений статтею 12 цього Закону, і в період роботи відмовились одержувати пенсію, - у розмірі 10 відсотків основного розміру пенсії без урахування надбавок, підвищень, додаткової пенсії за кожний повний рік роботи після відмови від одержання пенсії, але не більш як 40 відсотків.
Відмова від пенсії – вольовий акт самої особи, яка має право на пенсію, на певний період часу відмовитись від реалізації свого такого права, шляхом тимчасового розірвання з органом, уповноваженим здійснювати нарахування та виплату пенсії відповідних правовідносин.
Відмова від пенсії на певний період може сприяти її збільшенню в майбутньому, оскільки її поновлення фактично означатиме нове призначення з відповідними більш вигідними наслідками, такими, як застосування нової середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески. Така позиція зокрема висловлена Верховним судом України в Постанові від 9 грудня 2014 року №21-540а14 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Також, підставою для припинення виплати пенсії є закінчення строку на який вона призначалась.
Так, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Непрацездатними членами сімї, зокрема, є діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років.
Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.
Тобто пенсія цим особам виплачується до досягнення зазначеного віку, а потім припиняється.
Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Таким чином, в разі непідтвердження інфвалідності виплата призначеної пенсії також припиняється.
Також, тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року:
особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.
Не виплачується, також, пенсія за вислугу років особам, які працюють на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.
Тобто, поновлення пенсії відбувається після усунення причини для її припинення, зокрема, з дня її припинення.
Поновлення виплати пенсії означає фактично її нове призначення.