Юридична пенсійна консультація

Задайте своє запитання, натиснувши кнопку нижче

Задайте своє запитання, заповнивши поля нижче

Будь ласка, введіть Ваше ім'я
Будь ласка, введіть Ваш номер телефону
Будь ласка, введіть Ваш email SUPER_SIMPLE_FEEDBACK_VALID_ERRORS_EMAIL
Будь ласка, напишіть своє запитання

Пенсійна реформа в Україні зазнала великі зміни в системі пенсійного забезпечення в питаннях нарахування пенсій, вимог до страхового стажу і можливості виходу на пенсію. У 2011 році розпочався процес поступового збільшення віку з 55 років до 60 років. Остаточне завершення процесу настане в 2021 році.

У 2015 році були внесені зміни в законодавство відносно виходу на пенсію жінок на пільгових підставах, а також зазнали зміни вимоги до пенсійного віку, якi претендують на спеціальні пенсії.

Законом України № 2148 – VIII від 03.10.2017 року “Про внесення змін до деяких актів України відносно підвищення пенсій” передбачається поступова зміна пенсійної системи наступних 10 років. Українці щороку виходитимуть на пенсію за новими правилами у зв*язку з збільшенням вимог до страхового стажу.

З 1 січня 2018 року в Україні змінено порядок виходу на спеціальні пенсії для держслужбовців, вчених, депутатів, прокурорів, суддів, працівників дипломатичної служби, посадовців органів місцевого самоврядування та інших категорій. У рамках реформи визначено, що усі вони переходять на загальну систему нарахування пенсій.

Хто має право на дострокову пенсію

Визначені категорії, які мають право вийти на пенсію раніше:

  • артисти (за наявності стажу творчої діяльності 20-35 років)
  • особи, що працювали у важких і шкідливих умовах за списком №1 і №2
  • трактористи-машиністи, доярки, свинарки, робітниці текстильного виробництва
  • жінки, що народили і виховали 5-х і більше дітей або дитину-інваліда (у 50 років при 15-річному стажі)
  • ліліпути і диспропорційні карлики (чоловіки у віці 45 років і стажем 20 років, жінки 40 років із страховим стажем 15 років)
  • водії міського пасажирського транспорту (у 55 років за наявності страхового стажу для чоловіків – 30 років, для жінок – 25 років)
  • батьки, що виховали п’ять і більше дітей або дитину з інвалідністю (після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 20 років)
  • інваліди 1 групи по зору (сліпі) і інваліди з дитинства 1 групи (чоловіки, що досягли 50 років + 15 років стажу, жінки в 40 років і за наявності 10 років стажу)
  • військові – учасники бойових дій та члени їх сімей (після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок).

Пенсійна реформа внесла корективи в пенсійний вік для людей, що мають право на пільгову пенсію. Статтею 13 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” визначена категорія працівників, які можуть піти на пенсію за вислугу років. Це особи, що працювали у важких і шкідливих умовах праці за списком № 1 і № 2, в текстильній промисловості, трактористи-машиністи, доярки, що працювали в сільськогосподарському господарстві, водії міського транспорту і інші.

У тій же ст. 13 передбачено, що упродовж десяти років збільшуватиметься вік виходу на пільгову пенсію. Визначено, що для жінок, зайнятих на шкідливих виробництвах зі списку № 1, пенсійний вік до 2025 року зміниться з 45 до 50 років. Для жінок, зайнятих на підприємствах зі списку № 2, доярок, робітниць текстильних підприємств і тютюнової промисловості – з 50 до 55 років. Тобто, щорічно пільговий пенсійний вік підвищуватиметься на півроку.

Уточнений порядок виходу на пенсію за вислугою років ще однієї категорії осіб. Це працівники авіації, льотного і літно-випробного складу, диспетчери, працівники локомотивних бригад, геологи, лісозаготівники, деякі працівники портів, плавсостав флоту, працівники освіти, працівники охорони здоров’я, спортсмени, деякі категорії артистів театрів і інших театрально-видовищних підприємств та колективів. Підхід до призначення пенсій по кожній категорії дещо відрізняються, все залежить від кількості років спеціального стажу. Для цієї категорії конкретизований порядок збільшення терміну вислуги окремо, при цьому спеціальний стаж збільшуватися буде поступовий.

При цьому, хто мав спеціальний страховий стаж і стаж за вислугу років до внесення вказаних змін (з 1 квітня 2015 року і 1 січня 2016 року), пенсія за вислугу років, як і раніше, буде призначатися відповідно до пенсійного законодавства.

З 01.01.2018 року право на призначення пільгових пенсій за вислугу років мають медпрацівники, педагогічні працівники, працівники соціальної сфери.

Вік виходу на пенсію встановлено 55 років. При цьому тим, хто на 1 квітня 2015 року мав вислугу 25 років, а на 31 грудня 2015 року – 25 років і 6 місяців, пільгові пенсії (з урахуванням вказаного спеціального стажу 25 років і 25,6 року) призначаються незалежно від віку.

Зміни в пенсійному законодавстві не торкнулися артистів театрально-концертних і інших видовищних закладів. Їм збереглися умови виходу на пенсію за наявності стажу творчої діяльності від 20 до 35 років.

Нова Пенсійна реформа внесла серйозні корективи в облік трудового стажу, пільгового і спеціального стажу для оформлення пенсії. У зв’язку з цим у багатьох українців виникає питання: “Чи входить в страховий стаж пільговий стаж, навчання в інституті, служба в армії, декретна відпустка і центр зайнятості”?. Бувають випадки, коли Пенсійний фонд не визнає пільговий стаж взагалі або частково. Наші фахівці готові здійснювати вірний і правовий спосіб вирішення проблеми.